انجمن فرهنگی اجتماعی دهستان خیرگو

فرصتی برای بهتر زیستن

انجمن فرهنگی اجتماعی دهستان خیرگو

فرصتی برای بهتر زیستن

انجمن فرهنگی اجتماعی دهستان خیرگو

تنها راه توسعه وپیشرفت دهستان رشد فرهنگی و بر طرف نمودن معضلات اجتماعی می باشدودرجهت رسیدن به این هدف والا به کمک تک تک شما اهالی نیازمندیم.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
کلمات کلیدی

مدیریت آسیب های اجتماعی و توسعه فرهنگی

مدیریت آسیب های اجتماعی وتوسعه فرهنگی

دهستان خیرگو

منصوب شد.

رییس جدید جمعیت هلال احمر شهرستان قیروکارزین

اندر احوالات پیشرفت یا پسرفت روستا

کلنگ زنی درمانگاه خیرساز دهستان خیرگو

بارش دومین باران پاییزی

اعداد و ارقام رنگارنگ قبوض برق و آب

کلنگ هایی که زنگ زدند

کلنگ های پی در پی مسولین و کودکانی که کماکان در حسرت پارک هستند.

وعده هایی که عملی نشدند

از گاز تا گاز

محمد رضا ایمانی نینجا کار خیرگویی

قهرمان مسابقات استانی منهای40کیلوگرم گراش شد.

جامعه بی حس-مسوولیت اجتماعی

فرشته های کار

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در دهستان خیرگو

زندگی حضرت علی(ع) و ماجرای شهادت حضرت علی(ع)

برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در دهستان خیرگو

در مورد عملکرد منتخبین مردم در دروه پنجم شورا طی 4سال اینده

بیانیه ۵۰ نفر از جوانان مرکز دهستان خیرگو

برگزاری جشن نیمه شعبان در روستای چهارطاق

قطعی پی در پی آب صدای مردم را درآورد

آیا زیرساخت‌ها پاسخگوی جمعیت دهستان خیرگو و شیخ عامر است؟

نامزدپنجمین دوره انتخابات شهر و روستا در دهستان خیرگو

قهرمانی تیم کاراته بانوان چاه کور در استان

کودکان گل فروش

مدیر کانون فرهنگی هنری جواد الائمه دهستان خیرگو فعال ترین مدیر استان

افتتاح حوزه مقاومت بسیج دهستان خیرگو

آخرین نظرات

اهمیت دانشگاه و تحصیلات عالیه

عباس آشوبی | سه شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۰۱ ق.ظ

06594355647955606915.jpg;

چرا دانشگاه مهم است

گسترش آموزش عالی نهضتی جهانی است که حد و مرز نمی شناسد. این رویکرد باعث شده آموزش عالی به عنوان یک نقطه کانونی که پیشرفت جوامع را در سایر زمینه ها تسریع می کند توجه بسیاری را به خود جلب کند.

دلایل اهمیت دانشگاه و آموزش عالی مواردی است که به صورت مجمل ارائه می شود.

     1-  منافع اقتصادی دانشگاه :

به طور کلی، دانایی موتور اصلی رشد و ایجاد ثروت در دنیای امروز است و بیش از عوامل سنتی، نظیر کار و سرمایه، در توسعه ملی نقش دارد. تنها در صورت درونی شدن علم، فناوری و مجموعه ای از دانایی هاست که می توان به جایگاه مناسبی در عرصه اقتصاددست یافت وبا توجه به اینکه نهادهای علمی زیادی خارج از دانشگاه وجود ندارد، دانشگاه مهم ترین محور علمی و عملاً مهم ترین پایگاه رشد علم است.

اغلب اقتصاددانان معتقدند آموزش و مهارت شرط لازم برای نیل به رشد اقتصادی است. سرمایه گذاری در آموزش عالی از یک سو قدرت تولید نیروی کار را افزایش می دهد و از سوی دیگر و به دنبال آن، بهره وری ماشین آلات را افزایش می دهد.

2- عدالت :

عدالت همواره یکی از اصلی ترین اهداف جوامع بوده است هم اکنون آموزش عالی بیش از هر زمان دیگری محرک رشد اقتصادی کشور هاست و به همان میزان در برآورده کردن آرمان های اقشار کم درآمد جامعه و سهیم کردن آنان در فرصت های اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد چرا که تحقق این آرمان ها برای پیشبرد اهداف سیاسی و تحکیم روابط اجتماعی برای دولت ها از اهمیت زیادی برخوردار است.آموزش عالی به مثابه یک آسانسور اجتماعی، اصلی ترین وسیله ارتقا و تحرک اجتماعی فرزندان متعلق به اقشار پایین جامعه یا گروه های محروم است. از این رو، دسترسی به آموزش عالی یکی از مهم ترین عوامل در بهبود وضعیت عدالت در جامعه محسوب می شود.

  3-ارزیابی جامعه:

 ارزیابی یکی از مهم ترین ابزارها برای ارتقای پاسخگویی در جامعه است. نظام آموزش عالی نه تنها باید عملکرد خود بلکه کاستی ها و چالش های پیش روی محیط پیرامونش را نیز رصد کند.می توان گفت در شرایط جدید جهانی، علم مسوولیت عمومی رفاه بشریت را بر عهده دارد. واقعیت این است که هیچ کشوری بدون داشتن موسسات آموزش عالی و پژوهشی مناسب و اعضای هیات علمی مجرب، که موجب به وجود آمدن قشری نقاد، ماهر و تعلیم دیده می شوند و به ارزیابی مستمر جامعه می پردازند و نسبت به مسائل و مشکلات آن راه حل ارائه می دهند، نمی تواند به توسعه دورن زا و پایدار دست یابد.

  4-منافع اجتماعی دانشگاه:

آموزش عالی هزینه های اجتماعی از قبیل هزینه دستگاه قضایی، انتظامات و پلیس را کاهش داده و منافع اجتماعی مانند ارتقای سطح بهداشت و محیط زیست و تنظیم رشد جمعیت را افزایش می دهد. به علاوه، تحصیل در دانشگاه قدرت تفکر را در جوانان بارور کرده و پرورش می دهد.

بنابراین منافع آموزش عالی را نبایدفقط از دریچه تنگ هزینه فایده اقتصادی مشاهـده کـرد. گسترش آموزش عالی برای ساختن جامعه ای بهتر و انسانی تر، لازم است.

  5-منافع فردی:

به طور کلی برای افرادی که در جایی مشغول به کار نیستند، آموزش دیدن در سطح بالاتر، مطمئن ترین راهی است که آنها را قادر می سازد با شرایط برابر به عنوان یک شهروند مشارکت جو، ورود خود را به عرصه اجتماع و اقتصاد اعلام کنندبا پیشرفت و گسترش بخش های مختلف اقتصادی (صنعت، کشاورزی و خدمات) نیاز به افراد متخصص برای گرداندن این بخش ها به شکل روزافزونی خود را نشان می داد و دارندگان این تخصص ها که عموماً در دانشگاه ها پرورش می یافتند به دلیل نیاز اجتماعی و اهمیت حرفه شان از مزایای زیادی از جمله درآمد بیشتر، نرخ بیکاری کمتر، اوقات فراغت بیشتر و منزلت اجتماعی بالاتر برخوردار شدند.بنابراین برنامه ریزی برای ورود به دانشگاه یکی از اصلی ترین اهداف فردی زندگی در جوامع مدرن محسوب می شود و ارزش آن را دارد که افراد برای آن وقت صرف کنند.

دستیابی به مدرک دانشگاهی امکان دسترسی به فرصت های بیشتر را فراهم می کند. از این رو دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشورها با خیل جوانانی مواجه می شوند که تضمین آینده خود را در آموزش عالی می جویند. در این محیط، امکان شناخت افراد فرهیخته، لذت بحث و مصاحبت با استادان و بزرگان علم و دانش، زندگی اجتماعی پرنشاط دانشجویان و هم سن و سالان، استفاده از امکانات ورزشی و فعالیت های فوق برنامه، گردش علمی و کسب تجارت ارزشمند فراهم می شود.

حالت ایده آل این است که راهیابی به تمامی اشکال آموزش عالی باید برای تمامی کسانی که تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده اند یا حائز شرایط هستند بدون توجه به سن، جنس و سایر ویژگی های اجتماعی آنها آزاد و آسان باشد و دسترسی به آموزش عالی به مثابه یک حق قلمداد شود.

 


میثم شاکری

کارشناس ارشدمدیریت منابع انسانی

مدرس دانشگاه

 


نظرات  (۱)

با تشکراز آقای شاکری 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی